Apie 70 proc. žmogaus svorio sudaro vanduo. Jis svarbus kraujo gamybai, maisto virškinimui ir pasisavinimui, organizmo šilumos balanso palaikymui, medžiagų apykaitos produktų pašalinimui ir t.t.
Fiziologiniams procesams palaikyti būtina nuolat atstatyti iš organizmo pašalintą vandens kiekį. Organizme sumažėjus vandens 1-2 proc. jaučiamas troškulys, netekus 5 proc. vandens aptemsta sąmonė, o netekus 12-20 proc. organizmas žūva.
Norint palaikyti gerą savijautą, žmogui kasdien reikia išgerti 2-3 litrus vandens. Labai svarbu, kad jis būtų švarus ir grynas. Vartojant mikrobiologiškai užterštą vandenį galima susirgti infekcinėmis ligomis. Geriamasis vanduo sveikas vartoti ir švarus yra tuomet, kai jame nėra mikroorganizmų, parazitų ir medžiagų, galinčių kelti pavojų žmonių sveikatai.
Gausu būtinų elementų
Vandenyje yra daug įvairių ištirpusių mineralinių druskų, kurių sudėtyje yra kalcio, magnio, natrio, kalio, chloridų, sulfatų, rūgščiųjų karbonatų ir kt. Šių medžiagų kiekis priklauso nuo hidrogeologinių vandens formavimosi sąlygų. Vandenyje taip pat yra biologiškai aktyvių mikroelementų, vadinamų būtinaisiais elementais – fluoro, mangano, geležies, jodo, cinko, vario ir kt. Be šių gamtinės kilmės medžiagų vandenyje gali būti teršalų (pesticidų, sunkiųjų metalų, naftos produktų ir kt.) bei specialiai vandenį ruošiant pridėtų medžiagų (pvz., dezinfektantų). Visa tai nulemia ir vandens juslines savybes: skonį, kvapą, spalvą.
Kokybiškas vanduo yra skaidrus, bespalvis, neturintis specifinio skonio bei kvapo. Kiekvienas žmogus turi žinoti, kokį vandenį geria, nes nuo to tiesiogiai priklauso jo sveikata. Vartojant užterštą vandenį, galima susirgti įvairiomis ligomis, kurių sunkumas priklauso nuo žmogaus amžiaus, bendros sveikatos būklės, higieninių gyvenimo sąlygų.
Praktiški patarimai
Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistė J. Kapočiūnienė pataria, kokį vandenį gerti, kad geriausiai numalšintumėte troškulį ir išliktumėte sveiki:
- Geriausiai troškulį malšina silpnos mineralizacijos vanduo. Jį galima gerti net labai dideliais kiekiais, visiškai nekenkiant sveikatai. Jis nekaloringas ir nesukelia alergijos. Vartodami natūralų geriamąjį vandenį, aprūpinsite organizmą reikiamu skysčių ir mineralinių medžiagų kiekiu.
- Nerekomenduojama gerti daug stipriai mineralizuoto vandens, nes jame esantys mineralai – tai druskos, kurių pertekliaus organizmas neįsisavina, taigi jos nusėda ir kaupiasi. Jei vandens trūkumą kompensuotume gerdami tik tokį vandenį, sukauptume nemažai druskų.
- Angliarūgštės prisotintas vanduo maloniau numalšina troškulį, tačiau sukelia skrandžio rūgštingumą.
- Nerekomenduojama gerti saldžių gazuotų gėrimų, nes juose yra įvairiausių cheminių priedų, suteikiančių šiems gėrimams spalvą ir skonį, taip pat juose didelis cukraus kiekis. Išgėrus tokio skysčio, jo norisi dar ir dar. Malšindami troškulį šiais gėrimais, neatgausime druskų, kurių netenkame prakaituodami.