Tai didžiausias bankinių duomenų nuotėkis Lietuvos istorijoje. Ir pirmas kartas, kai tarptautinės tiriančių žurnalistų pajėgos ne tik identifikuoja pinigų plovimui panaudotas struktūras, bet ir nustato už jų stovinčius žmones.
„Troika Laundromat, arba ŪkioLeaks“ – tai tarptautinis žurnalistinis tyrimas, kurio centrinę ašį sudaro nutekėję duomenys ir dokumentai iš 2013 m. pradžioje uždaryto Ūkio banko. Duomenis gavo tarptautinis žurnalistinių tyrimų centras OCCRP ir 15min.
Ūkio bankas ne kartą kratėsi įtarimų dėl galimo pinigų plovimo per šiame banke atidarytas sąskaitas. „Burbėk sau“, - komentuodamas galimą stambios aferos lėšų išplovimą per Ūkio banką 2013 m. pradžioje, prieš pat banko uždarymą, pareiškė pagrindinis Ūkio banko akcininkas Vladimiras Romanovas. Dabar aiškėja, kad žurnalisto klausimai prieš šešerius metus buvo susiję su Troika Laundromat operacijomis.
V.Romanovas iš Lietuvos pabėgo ir slapstosi Rusijoje. Jis slapstosi nuo kaltinimų finansinėmis aferomis – bet ne talkinimu plaunant pinigus per Ūkio banką. Paprastai tariant, V.Romanovas kaltinamas apvogęs savo banką. Bankininkas įtariamas pasisavinęs didelės vertės Ūkio banko turtą.
Noro grįžti į Lietuvą bankininkas nerodo, tačiau nepraleidžia progos apie save priminti Lietuvos publikai. V.Romanovas mielai užsuka į Kauno „Žalgirio“ rungtynėse Maskvoje. Pastarąjį kartą jis pastebėtas „Žalgirio“ rungtynėse su Maskvos srities „Chimki“ – sausio pabaigoje.
Ieškomas verslininkas Lietuvos teisėsaugos pastangas jį susigrąžinti iš Rusijos komentuoja su ironija: „Aš ieškau policijos, kuri manęs ieško. Tegul ateina“.
Pasaulinio garso violončelininkas iš Rusijoje daugiausiai atgarsio sukėlė ne koncertų salėse, o slaptuose dokumentuose. Sergejus Rolduginas – artimas Vladimiro Putino draugas ir jo pirmosios dukros krikštatėvis – tapo turbūt garsiausiu tarptautinio Panama Papers tyrimo personažu.
2016 m. tarptautinės žurnalistų pajėgos atskleidė, kad S.Rolduginas slapta kontroliuoja ofšorinių įmonių tinklą, su kuriuo siejamų finansinių operacijų vertė skaičiuojama milijardais. Tada pasirodė ir pirmi įrodymai, kad dalis neaiškios kilmės pinigų į S.Roldugino įmonių sąskaitas plaukė per Lietuvą.
Dabar aiškėja, kas padėjo atlikti šias operacijas. OCCRP ir 15min taip pat atskleidžia iki šiol nežinotas apimtis finansinių operacijų, kurios S.Rolduginui turtus krovė iš esmės už nieką.
Bankininkas, filantropas, vakarietiškų verslo tradicijų simbolis Rusijoje. Taip būtų galima apibūdinti Rubeną Vardanianą – armėnų kilmės bankininką iš Rusijos, investicinio banko „Troika Dialog“ įkūrėją. Kai vyko finansinės operacijos, kurias atskleidžia ŪkioLeaks, R.Vardanianas netgi buvo patekęs į „Forbes“ turtingiausių planetos žmonių sąrašą.
R.Vardanianas garsėja kaip prestižinės Maskvos Skolkovo verslo mokyklos įkūrėjas. Jis taip pat finansavo prestižiniam United World Colleges tinklui priklausančios mokyklos UWC Dilijan įkūrimą Armėnijoje. Garsus verslininkas lankėsi Davoso forume, susibičiuliavo su pasaulinio garso aktoriumi George‘u Clooney. Su jo žmona Amal Clooney R.Vardanianas kartu plėtoja filantropinę veiklą.
Troika Laundromat – arba ŪkioLeaks – parodo nematomą R.Vardaniano gyvenimo usę. Jo investicinis bankas „Troika Dialog“ sukūrė ofšorinių įmonių tinklą, per kurį legalizuota daugybė pinigų iš gerai žinomų finansinių aferų. Pasinaudojant sąskaitomis Ūkio banke, didelius pinigus gavo Vladimiro Putino bičiulis Sergejus Rolduginas. Šiose sąskaitose sukosi ne vienos garsios aferos lėšos. Ūkio banko paslaugomis ir pinigais iš centrinės Troika Laundromat įmonės naudojosi ir pats R.Vardanianas.
Buvęs Rusijos Samaros srities gubernatorius šiuo metu eina ne mažiau įtakingas pareigas. Vladimiras Artiakovas – vienas Rusijos valstybinės korporacijos „Rostech“ vadovų. Jo šeima dėl Troika Laundromat duomenų jau sulaukė teisėsaugos dėmesio.
Žurnalistinis tyrimas išaiškino, jog neaiškios kilmės lėšos panaudotos įgyjant didelės vertės turtą Ispanijoje. Ten, netoli garsaus Costa Brava paplūdimio, Artiakovų šeima šiuo metu disponuoja dviem įspūdingomis vilomis. Operacijoms, susijusioms su šio turto įgijimu, ofšorinės kompanijos suteikė solidžias paskolas pagyvenusiai moteriai iš Maskvos, kurios oficialus adresas tuo metu sutapo su V.Artiakovo adresu. Vėliau Costa Brava rezidencijas perėmė V.Artiakovo sūnus ir marti.
Ispanijos teisėsauga šiuo metu aiškinasi Costa Brava viloms panaudotų pinigų kilmę.
Artiakovų šeima jau yra palikusi pėdsaką Lietuvoje. V.Artiakovo brolis Jurijus Artiakovas turėjo leidimą gyventi Lietuvoje. Jis investavo į nedidelę įmonę, užsiimančią vertimais. J.Artiakovo verslo partneris – Rolando Pakso apkaltos pagrindinis veikėjas Jurijus Borisovas. 15min pradėjus domėtis leidimo J.Artiakovui išdavimo aplinkybėmis, įtakingo veikėjo brolis neteko teisės gyventi mūsų šalyje.
Aktyvia politine veikla Rusijoje Valentinas Zavadnikovas užsiėme iki 2012 m. Dar būdamas politiku, Rusijos Federacijos tarybos nariu, V.Zavadnikovas demonstravo silpnybę jachtoms. Dabar aiškėja, kokiais pinigais mokėta už šią V.Zavadnikovo aistrą.
Troika Laundromat tyrimas nustatė, kad dvi prabangios jachtos, kuriomis ne kartą gyrėsi V.Zavadnikovas, statytos per įmones, kurios atsiskaitymus vykdė per Ūkio banką.
Didelės dalies jachtoms panaudotų pinigų kilmė neaiški. Dalis lėšų atkeliavo iš įmonių tinklo, panaudoto garsioje aferoje, kai iš Rusijos biudžeto nugvelbta apie 230 mln. dolerių. Šią aferą atskleidęs teisininkas Sergejus Magnickis pats buvo uždarytas į kalėjimą. Ten jis mįslingomis aplinkybėmis mirė – manoma, kad S.Magnickis buvo nužudytas.